Hey bayım! Siz, evet evet, siz! (Seslenilen kişi kadınsa "bayım"ı nasıl kullanmak lazım? "Hey bayanım!" mı? Madam filan demek istemiyorum ama, baykuş ve bayankuş gibi bir şey oldu bu da.)


Evet siz, artık her ne iseniz, demek OBK'nın ne olduğunu merak ettiniz, okumaya geldiniz. Ah teşekkür ederiz, ne büyük şerefler verdiniz!

Okuyan Baykuş Kardeşliği, Baykuş Postası tarafından tasarlanmış, kitap okumayı ve yazmayı seven baykuşlar için tamamen gönüllü bir amme hizmeti.

Adeta deli bir fişek, çılgınca çekici bir fikir...

İnsanların ve baykuşların okumaya veya bir şeyler karalamaya zaman bulmakta zorlandığını biliyoruz. Yüzyılın en ürkünç gerçeklerinden biri bu. Belki, okumaya ve yazmaya meraklı kuşlara bir dürtüngeç (dürtmeye ve harekete geçirmeye yarayan baykuşsal bir alet); geri kalan herkese de teşvik edici bir sopa görevi görür umuduyla kuruldu işte bu kardeşlik.

Sadece B.P.'den kutu alanların katılabileceği bu kardeşlikte, üyeler aralarında isimsiz olarak kitaplaşacak. İsteyenler kitapların yanında iç döktükleri mektuplar da gönderebilecek. Böylece herkesin bol bol okuduğu ve yazdığı, kimsenin birbirinin ismini bilmediği, zamanla okuyan ve yazan binlerce özel üyeden oluşan bir kardeşlik kurulmuş olacak.

İşleyiş nasıl?


• Bu özel kardeşliğe sadece B.P.'den kutu alan baykuşlar katılabilecek. Kardeşlik, dışarıdan üye alımına kapalı.

• Kardeşliğe ön kayıt yaptıranlar, üyeliklerinin aktif olabilmesi için önce en az bir adet kitap göndermeliler. Kitap gönderip üyeliğini kesinleştiren baykuşlara, diğer üyelerden gelen kitaplar rastgele gönderilmeye başlanacak.

• İsteyenler, kitap gönderirken yanına mektup veya notlar ekleyebilecekler. Aynı şekilde kendilerine de başkalarından rastgele kitaplar, mektuplar veya notlar gelecek.

• Üyelere gelen kitap ve mektupların üstünde kimden geldiği, nereden geldiği filan yazmayacak. Gönderici, kitap ve mektupları ortak bir noktada biriktiren Baykuş Postası olarak gözükecek. Baykuş Postası, gönderilen kitap ve mektupları asla okumayacak. Kitap ve mektupların içeriğini kontrol etmeyecek. Gelen kitap ve mektupları rastgele olarak başkalarına göndererek üyelerin birbiriyle isimsiz olarak kitaplaşmasını sağlayacak sadece.

• OBK'ya katılmak için obk@baykuspostasi.com adresine e-posta göndererek katılmak istediğinizi yazmanız yeterli olacak, geri kalan her şey için baykuş arkadaşlar sizi yönlendirecek.


Bu işin cezbedici tarafları neler?


Bu çılgın, delicesine çekici oluşumun cezbedici tarafları:

• Her şey B.P.'nin "sürpriz" ve "kişiye özel" konseptlerine uygun. Gelen kitapların ne olduğunu ve mektuplarda ne yazacağını bilmiyorsunuz. Her hafta nasıl bir şeyler geleceğini beklemek bile büyük bir heyecan. Ama emin olduğunuz bir şey var: B.P. kitapları gönderirken sizin ne tarz okumayı sevdiğinize elbette dikkat edecek.

• Belki bir romantik üye, bir mektubun altına inanılmaz bir aşk şiiri döktürecek. Kimden geldiğini bilmediğiniz bir mektup alacaksınız ve o inanılmaz aşk şiiriyle bir yabancı size ilan-ı aşk edecek. Ona bir daha ulaşamayacaksınız ve hayatınızın geri kalanı hep o şiiri kimin yazdığını merak etmekle geçecek.

• Ya da gelen bir mektuptan erotik bir hikaye çıkacak. Üzgünüm, ama hepimiz yetişkiniz ve yetişkin insanların ne yazmak ve okumak istediklerine karışamayız. Hoşlanmazsanız okumadan yakıp atabilirsiniz, ne de olsa kağıt parçası. Bu, bu işin hem can alıcı hem de en çekici tarafı. SÜRPRİZ!

• Bazen bir yabancıya içini dökmek, etrafında duran, her gün konuştuğun insanlara bir şeyler anlatmaktan çok daha kolaydır. B.P.'nin hep dediği gibi, bazen yabancı bir kuş, iyi gelir. Kim olduğunu bilmeyen biri seni dinleyecek, dertlerini paylaşacak. Arkadaşına anlatırken hissettiğin "Acaba ne düşünür?" derdi olmadan, olduğu gibi anlatabilme lüksü. Karşı taraf da önyargısız, infazsız. Sadece anlatmış olacaksın ve birkaç gün sonra herkes unutacak. İnanılmaz bir nimet değil mi?

• Ayrıca, kimse kimseyi tanımadığı, isimler ve adresler gizli tutulduğu için endişelenmene gerek yok, güvendesin. Mesela şimdi ben burada oturup isim ya da bir ipucu filan paylaşmadan bugün başımdan geçen can sıkıcı olayları anlatsam, kim olduğumu bulabilir misin? I ıh. O yüzden herkes rahat.

• Hem, siz de sevmez misiniz ikinci el kitapları? Tamam, yeni, gıcır gıcır bir kitabın kokusu da havası da başkadır; ama ya ikinci el kitapların yaşanmışlığı? Sayfayı çevirdiğinizde kenara kimbilir kim tarafından yazılmış minik bir not, yan sayfadaki domates lekesi, iki sayfanın arasında bulacağınız bir parça gül yaprağı...

• Sonra... Allah aşkınıza, birkaç akıllının yazdığı film ve dizi senaryolarındaki uçuk hikayeleri izlemekten daha iyi değil mi? Hem dibine kadar gerçek hem gizemli.

Ağız sulandırıcı bir tarhana çorbasından bile lezzetli bunların hepsi.


Peki dikkat edilmesi gereken şeyler?


• Kitap ve mektupların içine sizin veya bir başkasının ad-soyad, şehir/adres, telefon gibi iletişim bilgilerini yazmamalısınız.

• Kardeşliğe katılmak için B.P.'den kutu almak zorunda olduğunuza, kutu almak için de 18 yaş üzeri olmak zorunda olduğunuza göre, bu kardeşliğe sadece 18 yaş üzeri yetişkin bireyler katılabilir. 18 yaş altı hiçbir birey kardeşliğin çevresinde dolaşmamalı.

• Her yetişkin birey kendi yaptıklarından sorumlu olduğundan, başka bir deyişle her baykuş kendi kanadından asılacağından, başkalarını rahatsız edebilecek içeriklere sahip kitap ve mektuplar göndermemelisiniz.

• Üyelerin hepsi, B.P.'den kutu alan insanlar olacaklarından, iletişim bilgileri B.P.'de mevcut olacak. Bu yüzden, olur da biri göndermemelisiniz dediğimiz halde gönderdiğiniz siyasi içerikli bir kitaptan rahatsız olup da size dava açmak falan isterse mesela, B.P. olarak iletişim bilgilerinizi resmi kurumlarla paylaşmak zorunda kalabiliriz, demedi demeyin.

• Baykuş Postası sadece aracı olduğu için mektup ve kitapların içeriklerinden sorumlu tutulamayacak. Bunların hepsi, aynı zamanda Genel Kullanım ve Üyelik Sözleşmesi'nde de mevcut.


Bu inanılmaz heyecan verici kardeşlikle ilgili birkaç ek detay daha:

• Sadece "roman" ve "öykü" türündeki kitaplar kabul edilecek. KPSS hazırlık, test kitabı, gazeteden çıkmış tarih kitabı filan gönderirseniz size geri postalanır yani.

• Gelen ve giden kitapların hangi kargo firmasıyla ve nereye gönderileceğini B.P. belirleyecek, bununla ilgili detayları e-posta aracılığıyla öğreneceksiniz.

• Aklınıza takılan her türlü soru, OBK'ya katılmak veya ayrılmak için obk@baykuspostasi.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.


Şimdilik bu kadar.


Okuyan ve yazan özel insanların yeni kardeşliği hayırlı olsun! ♥

İşe yarasın, baykuşlar arası paylaşımı arttıran bir mucize olsun lütfen...


Baykuş Postası